Veli Der İzmir’den İl Milli Eğitim Müdürlüğüne siyah çelenk

İzmir Dikili’de Süleymancılar Tarikatı’na ait öğrenci yurdunda 9 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasını protesto eden VELİ-DER İzmir Şubesi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne siyah çelenk bıraktı.

VELİ-DER İzmir adına İlknur Aras’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bir kez daha yüreklerimiz dağlandı!

Bir kez daha “en kıymetlilerimizin”, canlarımızın canını acıttılar!

İzmir’in Dikili ilçesinde, “Süleymancılar” diye bilinen tarikata ait Özel Miyase Yılmaz Ortaöğretim erkek öğrenci yurdunda, “çocukların cinsel istismara uğradığını”, bir kişinin tutuklandığını öğrendik!

Gene bir cemaat/tarikat “yurdu”; gene “dokunulan” çocuklarımız!

Daha önce Ensar Vakfı ve Kaim-Der “yurtlarında” onlarca çocuğumuz istismara uğramış ve dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, “… bir kereden bir şey olmaz!” demiş, diyebilmişti!

Ensar’da yaşananlar ne “ilk” idi, ne de -maalesef- son oldu: Ülkenin dört bir yanında, benzer “yurtlarda”, hemen her gün “taciz-tecavüz” haberlerinin, yangınların, her türden şiddet haberlerinin ardı arkası kesilmedi.

 

 

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz MEB, onların başına gelen her “kötülükten” sorumludur!

MEB “suç ortağı” olarak anılmak istemiyorsa, tarikat-cemaat vakıflarıyla imzaladığı protokolleri derhal iptal etmeli; bu vakıflara ait “yurtları” kapatmalıdır. Çocuklarımızın her türlü eğitim, öğretim, barınma, can güvenliği ve sağlığından MEB, dolayısıyla da DEVLET sorumludur. MEB (Devlet!), çocuklarımızın “canını acıtan”, onlara “dokunan”, onları “yakan”, “şiddete maruz bırakan” her türlü “kurumla” ilişkisini kesmeli; buralarda işlenen suçları “bir kişinin” üzerine yıkıp “münferit” olay algısı yaratarak sorumluluktan kurtulmaya çalışmaktan vazgeçmelidir!

Bir kez daha UYARIYORUZ:

Bu protokoller derhal iptal edilip, birer “kurumsal suç odağına” dönüşen tarikat- cemaat yurtları kapatılmaz ve buralarda çocuklarımıza “dokunulmaya” devam edilirse, MEB’i SUÇ ORTAĞI ilan edeceğiz!”

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir